Prywatnie i ładnie – jak dostosować ogród do stylu życia?

Prywatnie i ładnie – jak dostosować ogród do stylu życia?
Prywatnie i ładnie – jak dostosować ogród do stylu życia?

Teren przydomowy nie zawsze stanowi przestrzeń, w której możemy czuć się swobodnie. Jednak nawet na miejskim osiedlu, gdzie domki przylegają ściśle do siebie, mamy szansę dostosować nasz ogród, taras czy balkon do większych wymagań. Nowoczesne rozwiązania sprawią, że będzie i prywatnie, i ładnie.

Osłaniamy się

Ażurowe ogrodzenia są atrakcyjne i nowoczesne, jednak nie spełniają funkcji osłony. Nie musimy od razu uciekać się do radykalnych rozwiązań i budować wokół domu twierdzy (względnie muru), ponieważ nawet siatkę możemy po prostu zasłonić. Czym? Płotami – np. lamelowymi czy w formie paneli drewnianych. Ich wybór jest bardzo szeroki, co więcej, takie rozwiązanie ochroni naszą posesję nieco bardziej również przed hałasem i wiatrem. Takie płoty najlepiej nadają się do pokrycia zwykłej siatki metalowej – taniego ogrodzenia. Jeśli jednak wydaliśmy już sporą sumę na solidne metalowe ogrodzenie, możemy starać się znaleźć tańsze rozwiązanie osłonowe.

Żywopłoty

Ten sposób jest atrakcyjny wizualnie, ale czasochłonny, a niekiedy łączy się także ze wzmożoną pracą w ogrodzie. Możemy pokusić się też o zakupienie znacznie wyrosłych już roślin, a także zdobyć okazy szybkorosnące. Wiele jednak krzewów iglastych zgubi na zimę liście, co sprawi, że nasz komfort i spokój znowu znikną. Możemy wybierać rośliny zimozielone – takie jak bukszpany, które mogą zresztą urosnąć nawet na 4 m wysokości. To wystarczy, abyśmy zdobyli nieco prywatności we własnym ogrodzie, prawda?

Zaletą żywopłotów jest to, że doskonale izolują nas także od wiatru, kurzu czy hałasów. Doskonałym materiałem na taką zieloną barierę jest cis pospolity – iglak, który nie zrzuca liści na zimę. Może rosnąć nawet do 10 m w górę! Pięknie złocąca się tuja to następna roślina doskonała na wiecznie zielony płot.

Taras i balkon

Przy odrobinie organizacji nawet takie przestrzenie możemy osłonić roślinami – wystarczy postawić je w skrzynkach czy donicach. Jeśli jednak chcemy zachować jakiś widok oraz dostęp do barierki, lepiej sięgnąć po inne sposoby „uprywatniania” tarasów i balkonów. Co możemy wybrać?

Maty

Rozmaitego rodzaju maty to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale i wysoce estetyczne. Zarówno do ogrodu, jak i patia, tarasu czy balkonu będą one pasować. Możemy wybierać spośród najbardziej popularnych, czyli trzcinowych i słomianych, wiklinowych, a także bambusowych, a nawet wrzosowych. Naturalny materiał sprawia, że są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie i wręcz ozdabiają przestrzeń. Doskonale również osłaniają. Możemy także sięgnąć po maty i osłony wykonane ze sztucznych materiałów – niekiedy nie będą bardzo odbiegać estetyką od naturalnych, a mogą być trwalsze i bardziej wytrzymałe na rozmaite warunki atmosferyczne (choćby wpływ wody i promieniowania słonecznego). Więcej o matach i ich zastosowaniu pod tym linkiem: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/maty-ogrodzeniowe-rodzaje-funkcje-jak-je-prawidlowo-zakladac.html

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Nasiona sezamu w zdrowej diecie
Popularne w kuchni Dalekiego Wschodu nasiona sezamu stanowią...
czwartek, Październik 18, 2018 - 12:52
Jak stworzyć stylizację wyrażająca własne „ja”?
Większość z nas śledzi modowe trendy i stara się je przenieś...
czwartek, Październik 18, 2018 - 11:09
W jaki sposób urządzić garaż?
Mogłoby się wydawać, że odpowiednie urządzenie garażu nie je...
środa, Październik 17, 2018 - 14:06
Adaptacja przedszkolna – jak pomóc dziecku?
Wasza pociecha już niedługo pójdzie do przedszkola? Nie jest...
poniedziałek, Październik 15, 2018 - 11:53

  

Reklama