Skalniak w ogrodzie – hit sezonu czy przeżytek?

Skalniak w ogrodzie – hit sezonu czy przeżytek?
Skalniak w ogrodzie – hit sezonu czy przeżytek?

Kiedyś skalniaki były w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie, ale później jakoś zniknęły z nowoczesnych ogrodów… A czy teraz warto założyć ogród skalny? Sprawdzamy najnowsze trendy!

Gdzie skalniaki z tamtych lat…

Skalniak (czy skalnik – pisownia różni się w zależności od regionu) to część ogrodu w formie niewielkiego wzniesienia czy kopca, ułożonego z ziemi i dużych kamieni, którego integralną częścią są gęsto posadzone rośliny. Jeszcze kilkanaście lat temu skalniaki stanowiły powszechną ozdobę ogrodu i pojawiały się zarówno w towarzystwie dużych przydomowych trawników, jak i na małych ogródkach działkowych – o ile tylko wystarczało na nie miejsca. Ale z czasem wyparła je moda na nowoczesne, przycięte niczym od linijki ogrody, w których lepiej wyglądały kanciaste żywopłoty i równe grządki, niż przypominające dzikie formacje skalniaki. Moda lubi jednak zataczać koło i dziś skalniak znów wraca do łask!

Najmodniejsze ogrody sezonu, hygge i skalniak

Jeśli interesujesz się najnowszymi trendami w urządzaniu przestrzeni przydomowej, to na pewno już wiesz, że równo przystrzyżone ogrody odeszły już do lamusa. A nawet jeśli „moda ogrodowa” nie jest ci bliska, z pewnością słyszałaś o podbijającej świat skandynawskiej filozofii hygge. Właśnie z nią związane są trendy na ogrody najbliższych lat!

Hygge to przede wszystkim spokój, relaks i powrót do natury. Dlatego modne ogrody coraz bardziej przypominają łąki, zagajniki i dzikie przestrzenie, w których pełno jest roślin rodzimych dla danego regionu i kraju. W takim ogrodzie powinna znaleźć się przede wszystkim przestrzeń do odpoczynku – a im bliżej natury, tym lepiej – tak żeby ogród wymagał możliwie jak najmniej wysiłku i pracy, a był źródłem radości oraz miejscem, w którym można zapomnieć o codziennym biegu i problemach.

Jak dopasować skalniak do ogrodu?

Jeśli marzy ci się modny ogród, możesz zacząć jego przebudowę właśnie od stworzenia skalniaka. To ozdoba, która nie wymaga dużo pracy, a umieścić można ją niemal wszędzie, więc łatwo ją dopasować do już istniejących warunków. Unikaj jedynie środka trawnika, gdzie skalnik może wyglądać niekorzystnie – otoczony pustą przestrzenią może budzić skojarzenia z samotną wyspą lub kopcem kreta (szczególnie w początkowym okresie, nim rozwiną się wszystkie rośliny). Wybierz miejsce dobrze nasłonecznione – na przykład południowo-wschodnią część ogrodu – bo rośliny, które dają najlepsze efekty na skalniaku lubią też sporo słońca. Świetnym miejscem na skalnik będzie np. sąsiedztwo schodów, ściany domu lub altany. Będą one stanowiły naturalną podporę dla skalniaka, który w ten sposób zmieni się w zielone, skalne zbocze.

Skalniak działa podobnie do doniczki, więc to, jakie rośliny możesz posadzić zależy częściowo też od tego, jakiej użyjesz ziemi. Ale najmodniejszy będzie skalniak z roślinami przyniesionymi z okolicznych łąk i wsparty sukulentami oraz roślinami wysokogórskimi – będą wyglądały najbardziej naturalnie i pięknie wypełnią przestrzeń między kamieniami. A do tego zajmą się same sobą – w końcu dzikie kwiaty nie wymagają dużo pielęgnacji!

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Adaptacja przedszkolna – jak pomóc dziecku?
Wasza pociecha już niedługo pójdzie do przedszkola? Nie jest...
poniedziałek, Październik 15, 2018 - 11:53
Trendy w makijażu w sezonie jesień–zima 2018/2019
Beztroskie lato za nami, czas na złotą jesień oraz mroźną zi...
poniedziałek, Październik 15, 2018 - 09:54
Trzy stolice w 6 dni – niezapomniane podróże
Ach… gdyby tak było można zwiedzić Bratysławę, Budapeszt i W...
piątek, Październik 12, 2018 - 14:05
Jak skutecznie nawilżyć włosy i ciało jesienią?
Czy Ty też tak masz, że gdy tylko nadchodzą pierwsze chłodni...
czwartek, Październik 11, 2018 - 12:21

  

Reklama