Zhangye Danxia, Chiny – tęczowe góry

Zhangye Danxia Landform Geological Park w Chinach to miejsce niezwykłe. Tęczowe góry, pokryte wielokolorowymi pasami od 2010 roku są chronione przez UNESCO. Co sprawiło, że region Danxia jest tak wyjątkowy? (fot. wikimedia commons)
Zhangye Danxia Landform Geological Park w Chinach to miejsce niezwykłe. Tęczowe góry, pokryte wielokolorowymi pasami od 2010 roku są chronione przez UNESCO. Co sprawiło, że region Danxia jest tak wyjątkowy? (fot. wikimedia commons)

Zhangye Danxia Landform Geological Park w Chinach to miejsce niezwykłe. Tęczowe góry, pokryte wielokolorowymi pasami od 2010 roku są chronione przez UNESCO. Co sprawiło, że region Danxia jest tak wyjątkowy?

24 miliony lat temu...

Historia tęczowych gór Zhangye Danxia zaczyna się około 24 milionów lat temu. Wtedy właśnie zaczęła tworzyć się składa osadowa, złożona z naprzemiennych warstw czerwonego piaskowca i rozmaitych minerałów. Taka mineralna kanapka byłaby całkowicie niewidoczna, gdyby nie ruchy tektoniczne. W czasie gdy powstawały Himalaje, wypiętrzyły się także tęczowe góry. Wiatr i woda dopełniły dzieła, żłobiąc w kolorowej skale wąwozy, doliny, tysiące rys i wgłębień.

Tęczowe góry jak z krainy baśni

Krajobraz tęczowych gór to skrzyżowanie krajobrazu marsjańskiego i szalonego świata Alicji w Krainie Czarów (lub terenu po eksplozji fabryki farb). Skały mienią się wszystkimi kolorami tęczy – od czerwonego, przez pomarańczowy i żółty, zielony, niebieski aż po fioletowy. Wszystko za sprawą bogactwa minerałów, które przez lata osiadały na tym terenie.

Krajobraz najpiękniej wygląda tuż po deszczu, gdy kolory są najintensywniejsze, oraz o świcie/przy zachodzie słońca. Miej jednak na uwadze, że klimat w tym rejonie bywa dokuczliwy i warto być gotowym zarówno na palące słońce, jak i nagły deszcz i silny, zimny wiatr.

Jak dotrzeć do Zhangye Danxia Landform Geological Park?

Przystosowanie terenu Zhangye Danxia do zwiedzania zmieniło miasteczko Zhangye w prowincji Gensu w turystyczną mekkę geologów. W ramach ochrony Dziedzictwa UNESCO cały obszar pokryty jest utwardzonymi chodnikami, by nie niszczyć malowniczego krajobrazu.

Dotarcie do Zhangye nie jest szczególnie trudne. Podróż z Pekinu do Zhangye trochę zajmie – to 1700km, na szczęście da się tam dotrzeć samolotem, pociągiem lub nawet samochodem (odpowiednio: 4 godziny, 25 godzin, 24 godziny podróży).

Wstęp na teren tęczowych gór jest płatny, na osobę dorosłą musisz liczyć 40 yuanów (około 20zł) – dzieci i osoby starsze wchodzą bezpłatnie. Po parku kursują specjalne busy z chińskim przewodnikiem (20 yuanów za kurs, w pakiecie 4 przystanki po 15-30 minut każdy). Za luksus podróży samochodem po terenie parku musisz dopłacić dodatkowe 20 yuanów. Ewentualnie możesz się pokusić o przelot szybowcem, zależnie od czasu lotu będzie to koszt od 200 do 500 yuanów.

Wyjątkowy – ale nie jedyny...

Chiński Zhangye Danxia nie jest jedyną tego typu formacją na świecie. Równie ciekawy (choć już nie tak jaskrawy) krajobraz zobaczysz w Rainbow Range w Kolumbii Brytyjskiej, w Kanadzie. Tam podstawowym kolorem jest szara skała wulkaniczna, nie czerwony piaskowiec.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Włos Ci z głowy nie spadnie
Każda z nas marzy, by mieć gęste, lśniące włosy. Tymczasem n...
piątek, Sierpień 17, 2018 - 09:47
Czy warto nosić okulary polaryzacyjne?
Podczas wakacyjnych wyjazdów często natrafiamy na różne stoi...
czwartek, Sierpień 16, 2018 - 09:46
Jak wybrać obraz do salonu?
Zadbana przestrzeń to nie tylko taka, w której panuje porząd...
czwartek, Sierpień 16, 2018 - 09:19
Mini rolety na wymiar a ich ponadczasowy i uniwersalny charakter
Jeżeli weźmie się pod uwagę wybór osłon okiennych, tak napra...
czwartek, Sierpień 16, 2018 - 08:05

  

Reklama