Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Wybieramy odkurzacz do domu

Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Wybieramy odkurzacz do domu (fot. fotolia)
Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Wybieramy odkurzacz do domu (fot. fotolia)

Nowoczesne odkurzacze mogą nie tylko odkurzać podłogę, ale też uprać dywan czy wyczyścić zasłonę. Najprostszy podział urządzeń dzieli je na modele workowe i bezworkowe. Zobacz, na czym polega ich działanie i wybierz najlepszy odkurzacz dla siebie.

Odkurzacz workowy

Maksymalna moc silnika odkurzacza to 1600 W. Oprócz niej ważna jest również siła ssąca i system filtracji. W odkurzaczu tradycyjnym wciągane zabrudzenia trafiają do worka w środku urządzenia. Przy zakupie zwróć uwagę na rodzaje worków, jakie można w nich stosować – papierowe lub tekstylne. Odkurzacz, w których znajduje się worek stały, musisz systematycznie opróżniać z zasysanych zanieczyszczeń. Tego rodzaju rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku osób uczulonych na roztocza – wymiana takiego worka jest uciążliwa i naraża na reakcję alergiczną. Worek z włókniny trzeba dodatkowo wytrzepać. Zdolność filtracji takiego wkładu z czasem spada, co przekłada się na mniej efektywną pracę urządzenia.

Odkurzacz z workiem wymiennym

Większość odkurzaczy ma jednorazowe worki z papieru lub włókniny, wówczas konieczne jest ich regularne wymienianie. To rozwiązanie jest praktyczniejsze, a koszty wkładów nie są wysokie. Trzeba pamiętać o systematycznym wymienianiu worków, ponieważ zapełniony wkład obniża sprawność odkurzacza.

Odkurzacz bezworkowy

Urządzenia bez worków są wygodniejsze – nie musisz pamiętać o regularnej wymianie wkładów. Ich eksploatacja jest tańsza, bo nie trzeba dokupować dodatkowych akcesoriów wymiennych. Zanieczyszczania są zasysane do specjalnego pojemnika. System wprawia zawartość, czyli cząsteczki kurzu, piasek czy sierść zwierząt w ruch wirowy. Zaletą takiego odkurzacza jest to, że stopień napełnienia pojemnika nie wpływa na jakość pracy urządzenia, a wydmuchiwane powietrze zawiera minimalną ilość zabrudzonych cząsteczek. Gdy pojemnik na zanieczyszczenia jest pełen, łatwo go opróżnisz i umyjesz – najczęściej trzeba robić to po każdym sprzątaniu, co ma też zalety, ponieważ sprzątanie jest bardziej higieniczne. Pełne informacje i dobry ranking odkurzaczy bez worków znajdziesz na tej stronie.

Odkurzacz z filtrem wodnym

W ofercie sklepów znajdziemy również odkurzacze z filtrem wodnym, które są odpowiednie dla alergików. Takie odkurzacze posiadają dodatkowy zbiornik na wodę. Mogą działać „na sucho” lub na mokro, więc wykorzystasz go nie tylko do codziennego zbierania kurzu z podłogi, ale też do prania dywanów czy tapicerki. Niektóre odkurzacze parowe z filtrem wodnym można wykorzystać do mycia płytek ceramicznych, okien czy luster – bez tworzenia na ich powierzchni śladów i zacieków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza?

Warto zwrócić uwagę na dołączone do odkurzacza końcówki – elektroszczotka ułatwi Ci dokładne czyszczenie dywanów. Niektóre odkurzacze mają funkcje zbierania sierści z wykładziny i tapicerki, co docenią szczególnie właściciele czworonogów. Zwróć uwagę na jakość filtrów – warto wybierać odkurzacze z filtrami HEPA lub wodnymi. Ważny jest też ciężar urządzenia, który wpływa na komfort sprzątania. Im urządzenie lżejsze, tym łatwiej go podnieść i np. wnieść na piętro domu.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Odkryj dobroczynny wpływ praziaren
Eko, bio, fit, sugar free - hasła te cieszą się co raz więks...
czwartek, Wrzesień 20, 2018 - 13:27
Zadbaj o odporność przedszkolaka
Przygotowanie malucha na pójście do przedszkola nie kończy s...
środa, Wrzesień 19, 2018 - 12:20
Odkryj sekret długowieczności Japończyków
Japończycy znani są w świecie ze swojej długowieczności. Prz...
środa, Wrzesień 19, 2018 - 10:10
Co pysznego wyczarować z serka homogenizowanego?
Jogurty i serki homogenizowane to jedna z ulubionych przekąs...
wtorek, Wrzesień 18, 2018 - 12:06

  

Reklama