Jak urządzić pokój dla nastolatka

Jak urządzić pokój dla nastolatka? (fot. depositphotos)
Jak urządzić pokój dla nastolatka? (fot. depositphotos)

Gdy Twoje dziecko staje się nastolatkiem, szykuj się na remont. To czas, w którym musisz dostosować pokój do potrzeb dziecka i i zadbać, by stworzyć wraz z nim przestrzeń, w której będzie czuł się dobrze. Zobacz, na co powinnaś zwrócić uwagę projektując pokój nastolatka!

Po pierwsze – zdanie dziecka

Oczywiście nastolatek (zwłaszcza ten młodszy) będzie miał wiele dziwnych pomysłów na swój pokój, ale nie masz wyjścia – przynajmniej część z nich powinnaś uwzględnić po drobnych negocjacjach. Nastolatek ma potrzebę wyrażenia swojej samodzielności i tożsamości, dlatego pozwól mu na wiele. Miej jednak na uwadze, że gust nastolatka potrafi się szybko zmienić, dlatego trudne w odwróceniu projekty staraj się złagodzić i "ucywilizować".

Łóżko – podstawa egzystencji

Wygodne łóżko będzie dla nastolatka czymś więcej niż meblem do spania. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej czyta się na leżąco, na leżąco wygodnie jest grać na telefonie i korzystać z tabletu, a i jedzenie na łóżku nie jest dla nastolatka niczym niezwykłym. Z tego powodu warto, byście wybrali wygodne łóżko/kanapę z pojemnikiem na pościel (chociaż na jego regularne ścielenie nie powinnaś liczyć).

Miejsce do nauki

Ważnym elementem każdego pokoju nastolatka jest biurko. Dziecko będzie przy nim odrabiało lekcje, korzystało z komputera i czasami czytało. Oznacza to, że spędzi przy nim wiele godzin w każdym tygodniu, dlatego sięgnijcie po wysokiej jakości model z blatem o szerokości co najmniej 140cm, dobierzcie do niego porządny fotel z regulacją. Niech czas spędzony przy biurku będzie wysiłkiem intelektualnym, nie walką z niewygodą!

Nie zapomnij przy tym o oświetleniu. Najlepiej by było, gdyby biurko stało blisko okna, ale dobra lampka z odpowiednio nakierowanym światłem sprawdzi się równie dobrze.

Schowki i schoweczki

Pojemna szafa, regały z koszykami i organizery – to ważne elementy każdego pokoju nastolatka. Twój młody człowiek będzie miał coraz więcej rzeczy, i nie ma się co łudzić, że będzie dbał o ich eleganckie ułożenie na półkach. Raczej powinnaś pogodzić się z pewną dozą bałaganu, który najlepiej ukrywa się właśnie w pojemnikach, koszach i schowkach.

Duża szafa z drzwiami suwanymi powinna znaleźć się w każdym dziecięcym pokoju. Pomieści nie tylko tonę ubrań, ale też akcesoria związane z uprawianymi przez nastolatka sportami czy aktywnościami poza szkolnymi.

Przyda się także regał lub półka na najczęściej używane i ulubione książki nastolatka. Nie musi być to cała biblioteka: chodzi o to, by rzeczy potrzebne były od ręką obok tych, którymi nastolatek chce się chwalić i do których sam chętnie wraca.

Sprawdzone gadżety

Farba magnetyczna – skutecznie zastąpiła tablice korkowe. Daje się nałożyć wszędzie, występuje we wszystkich kolorach i po prostu działa! Dzięki niej nastolatek może mieć wszystko pod ręką, i nigdy nie zapomni o żadnej sprawie (jeśli tylko ją zapisze i przypnie do tablicy...).

Farba tablicowa – kolejny hit ostatnich lat, jak farba magnetyczna nadaje się na każdą powierzchnię, a pozwoli nastolatkowi wykonać tymczasową dekorację ściany.

Regały z kontenerami – system Ikea Expedit i jemu podobne to rozwiązania idealne do pokojów dla ciągle zmieniających się nastolatków. Raz mogą być półką, innym razem zabudowanym regałem, a przy tym wyjmowalne kontenery mają poważną przewagę nad klasycznymi szufladami – można je bez problemu wysypać na łóżko i przekopać zawartość.

Ogranicz do minimum dodatki

Nastolatek ma już swoje potrzeby, zainteresowania i własne wyczucie smaku (często niezgodne z Twoim). Dlatego warto mieć na uwadze istotne zdanie: wyzwaniem w aranżowaniu pokoju dla nastolatka jest stworzeniem ciekawej przestrzeni, w której nastolatek może sam nadać dodatkami styl (świetną realizacją tej idei jest projekt znaleziony na stronie www.pytanieomieszkanie.pl).

Ważne jest, by zainteresowania nastolatka w aranżacji podkreślić, ale nie robić z nich osi całej aranżacji. Młody człowiek ma potrzebę przynależności do grupy i sam sobie poradzi z takim dobraniem akcesoriów, by zaproszeni goście od razu zauważyli, jak bardzo jest oddany swojej dziedzinie – i Twoje próby pomocy z pewnością zostaną odrzucone jako "głupie" i "bez sensu".

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Adaptacja przedszkolna – jak pomóc dziecku?
Wasza pociecha już niedługo pójdzie do przedszkola? Nie jest...
poniedziałek, Październik 15, 2018 - 11:53
Trendy w makijażu w sezonie jesień–zima 2018/2019
Beztroskie lato za nami, czas na złotą jesień oraz mroźną zi...
poniedziałek, Październik 15, 2018 - 09:54
Trzy stolice w 6 dni – niezapomniane podróże
Ach… gdyby tak było można zwiedzić Bratysławę, Budapeszt i W...
piątek, Październik 12, 2018 - 14:05
Jak skutecznie nawilżyć włosy i ciało jesienią?
Czy Ty też tak masz, że gdy tylko nadchodzą pierwsze chłodni...
czwartek, Październik 11, 2018 - 12:21

  

Reklama