Sypialniany niezbędnik

Sypialniany niezbędnik (fot. depositphotos)
Sypialniany niezbędnik (fot. depositphotos)

Duża, mała, jasna czy nieco przyciemna – każda sypialnia jest ważnym pomieszczeniem w domu. Kluczowym jest, byś chciała w niej być i byś czuła się w niej dobrze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i urządzaniu sypialni, by stała się miejscem do relaksu i odpoczynku.

Jedna funkcja

Sprawa najważniejsza: nieważne czy podążasz za wytycznymi feng shui, wierzysz wyłącznie w rozłożenie żył wodnych czy w swoim pragmatyzmie dbasz o maksymalne wykorzystanie powierzchni mieszkania – sypialnia powinna być tylko i wyłącznie miejscem do spania. Żadnego biurka do pracy, sterty prania czekającego na prasowanie czy kartonowego składzika bo „tu nikt obcy nie zagląda”. W sypialni spędzasz ogromną część swojego czasu i musisz dopilnować, by atmosfera w tym pomieszczeniu sprzyjała odpoczynkowi i ukojeniu nerwów. A nie ma nic bardziej stresującego niż patrzenie na sterty zadań do zrobienia!

Wygodne łóżko

Podstawą sypialni jest oczywiście łóżko. W kwestii ramy liczy się głównie estetyka mebla, więc nie masz wyjścia – musisz zagrzebać się w katalogach i szukać tego idealnego modelu. Warto jednak zwrócić uwagę na 3 rzeczy:

  • Wysokość łóżka od podłogi - szalenie wygodne są łóżka wysokie, na krawędzi których można usiąść bez podkurczania nóg. Łatwo się z nich wstaje, można przysiąść podczas ubierania się i mają sporo miejsca do przechowywania pod sobą. Do tego pojemniki na kółkach i gotowe!

  • Wysokość zagłówka i szczytu w nogach – zagłówek powinien być w miarę wysoki, takie są najwygodniejsze. Większe kontrowersje wywołuje podwyższony element w nogach łóżka: wygląda pięknie, jednak w małych sypialniach nieco utrudnia korzystanie z łóżka w czasie porannych przygotowań czy wieczorem przy szykowaniu się do spania. W większych sypialniach można sobie pozwolić, by w nogach łóżka stała mała ławeczka, jeśli jednak miejsca nie masz – lepiej wybierz model otwarty, na którym można przysiąść również w nogach.

  • Rama wokół materaca – tutaj wiele zależy od konstrukcji, jednak w praktyce łóżka o głęboko zatopionym materacu bądź takie o szerokiej konstrukcji wokół materaca w dłuższej perspektywie powodują głównie kontuzje. Pół biedy jeśli wokół materaca masz tapicerowaną ramę. Jeśli jednak wymarzyłaś sobie szalenie eleganckie łoże z drewna, na którego środku „leży” materac upewnij się, że nie będziesz się o nie obijała przy wchodzeniu/wychodzeniu z łóżka.

Rozmiar materaca

O tym, jak duży powinien być materac w małżeńskiej sypialni napisano już z tysiąc artykułów – i wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile cm jest satysfakcjonujące. Dawniej standardem było 140cm x 200cm – większość popularnych wersalek oscylowało wokół takiej powierzchni spania i całe pokolenia dawały sobie z nimi radę. Dzisiaj jednak za standard uchodzi materac 160cm x 200cm i jeśli tylko masz w sypialni miejsce, sięgnij po ten rozmiar.

Nie oznacza to oczywiście, że materac 160cm będzie rozwiązaniem najlepszym: na wielu forach panie skarżą się, że przy większych różnicach wagi między partnerami materac tej szerokości może się zbyt mocno odkształcać i nie zapewni Wam komfortu. Na szczęście rozwiązań jest kilka. Hybrydowy materac z pianki wysokoelastycznej Sealy będzie droższy niż zwykły materac bonnelowy, jednak umożliwi wygodny sen nawet w towarzystwie Twojego „Misia”. Możesz również wybrać materac o większej szerokości, 180cm. Dzięki temu nawet wiercący się partner na pewno Cię nie obudzi. Ostatecznością jest wybór materaca o podwójnej twardości (jedna strona jest sztywniejsza od drugiej) lub sięgnięcie po 2 materace 90cm x 200xm.

Miękki dywan

Żadna sypialnia nie obroni się, jeśli po nocy spędzonej w ciepłym łóżku staniesz na chłodnej, twardej podłodze. Stąd po bokach łóżka wręcz musi się znaleźć miękki dywan – najlepiej puchaty z długim włosiem.

Oświetlenie

Poza głównym oświetleniem i dodatkową lampą przy szafie (jeśli stoi w sypialni) przydadzą się lampki nocne. Poszukaj takich, których światło można dowolnie nakierować – jeśli jedno z Was lubi czytać w nocy, rozproszone światło będzie utrudniało spanie drugiej osobie, a i czytający nie będzie w stanie komfortowo oddać się lekturze. Modne są w ostatnim czasie lampki montowane do ściany/zagłówka lub zwisające z sufitu nieduże źródła światła. Takie rozwiązanie nie zajmuje miejsca na stolikach nocnych, co docenia właścicielki małych sypialni.

Zapasowy komplet pościeli i koc

O tym wiele z nas przypomina sobie zbyt późno – zawsze miej pod ręką zapasowy komplet pościeli i dodatkowy ciepły koc. Życie lubi płatać figle, a nie ma nic gorszego niż szukanie po nocy poszewki do zmiany gdy pierwszą zaleje dopijana herbata. Podobnie ma się sprawa z kocem (polecamy popularne na zachodzie drabinki-wieszaki na tekstylia) - powinien być na tyle blisko łóżka, by nie trzeba było wychodzić spod kołdry by go sięgnąć.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Eleganckie prezenty na święta od Estee Lauder
Kosmetyki należą do grupy najczęściej wybieranych prezentów...
środa, Grudzień 12, 2018 - 10:26
Bestsellerowy prezent świąteczny? Kup go bez wychodzenia z domu!
Lubisz robić zakupy online? Świetnie się składa, ponieważ w...
środa, Grudzień 12, 2018 - 09:35
Opaski dla dziewczynek a pozostawanie w centrum uwagi
Jest rzeczą oczywistą, że modowe trendy nie dotyczą tylko do...
środa, Grudzień 12, 2018 - 08:30
Zegarki Raymond Weil jako dzieła sztuki
Zegary, zegarki, zegareczki. Fascynują się nimi nie tylko ko...
poniedziałek, Grudzień 10, 2018 - 15:04

  

Reklama