O wygodnym śnie decyduje poduszka

O wygodnym śnie decyduje poduszka (fot. depositphotos)
O wygodnym śnie decyduje poduszka (fot. depositphotos)

Potrzebujesz od 6 do 9 godzin snu, by się wyspać – jednak wiele z nas ze smutkiem przyznaje, że ma problemy ze snem. Wiele z nich da się rozwiązać wybierając odpowiednią poduszkę! Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie poduszki do spania.

Do spania na plecach

Osoby śpiące na plecach w zasadzie nie potrzebują poduszki. Ich kręgosłup ma w pozycji leżącej właściwą pozycję, nie ma naprężeń ani możliwości nadwyrężenia karku i pleców. To użycie wysokiej poduszki może powodować problemy z oddychaniem i sztywnością karku. Jeśli już więc musisz mieć poduszkę, wybierz poduszkę z pianki, która łatwo się dopasuje do ułożenia głowy i karku.

Do spania na boku

Poduszka do spania na boku musi być dość gruba i sztywna, by stabilnie podpierała głowę i szyję. Ogólna zasada mówi, że poduszka powinna mieć grubość równą odległości od ucha do linii bocznej ciała, jednak najlepiej wypróbować kilka poduszek i sięgnąć po tę, która nie traci kształtu po położeniu się. Poza tym przy spaniu na boku warto rozważyć spanie z poduszką między kolanami, co wyrówna obciążenie nóg w czasie snu.

Do spania na brzuchu

Spanie na brzuchu to spore obciążenie dla kręgów szyjnych kręgosłupa, dlatego trzeba do minimum ograniczyć te obciążenia. Nie oznacza to oczywiście, że spanie na brzuchu nie jest wskazane - co więcej, to bardzo naturalna pozycja i ciało jest w niej rozluźnione. Dlatego wybierz niedużą poduszkę, która delikatnie uniesie głowę i wyprostuje kręgosłup.

Poduszka na chrapanie

Chrapanie będzie doskwierało tak chrapiącemu, jak i osobom w jego otoczeniu, więc warto ten problem rozwiązać wspólnie. Najlepsze przy chrapaniu jest spanie na plecach, z poduszką podpierającą głównie kark. Dzięki temu głowa odchyla się lekko do tyłu, co prostuje i maksymalnie udrażnia drogi oddechowe, minimalizując bądź eliminując problem z chrapaniem.

Klasyczna czy anatomiczna?

Podczas poszukiwań poduszki idealnej spotkasz 2 główne rodzaje – szczegółowo opisane na przykład u producenta poduszki Tempur.

Klasyczne prostokątne poduszki to standard, od dekad obecny w naszych sypialniach. Mogą się różnić wielkością, rodzajem i sztywnością wypełnienia, ale to wciąż stara, dobra poduszka, która można sobie ułożyć i przewrócić „na zimną stronę”, gdy zajdzie taka potrzeba.

Poduszka anatomiczna dla odmiany to pewne novum. Ich cechą charakterystyczną jest dużo sztywniejsza konstrukcja, znacznie ściślej dopasowana do kształtu ciała. Lepiej podtrzymuje kręgosłup i głowę, może mieć specjalnie przetłoczenia i wkładki pomagające na różne dolegliwości (od wspomnianego już chrapania, przez bóle kręgosłupa aż po bezsenność), jest jednak droższa i mniej uniwersalna.

Niezależnie od tego, jaką poduszkę ostatecznie wybierzesz pamiętaj, że dobry sen to gwarancja udanego dnia i doskonałego nastroju. Warto więc poświęcić dłuższą chwilę na poszukiwania – a poduszka odwdzięczy się z pewnością!

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Dlaczego Twoje dziecko powinno pić wodę?
Woda jest zdecydowanie najważniejszym z surowców zawierający...
piątek, Marzec 16, 2018 - 13:14
Projektowanie wnętrza, a brak czasu - jak sobie z tym poradzić
W twoim domu każdy z członków rodziny powinien mieć swoje mi...
piątek, Marzec 16, 2018 - 10:00
8. edycja kampanii „Pokonać Raka”
Dziś, 15 marca zainaugurowana zostaje już 8. edycja kampanii...
czwartek, Marzec 15, 2018 - 08:47
TOP SECRET - kolekcja na lato 2018
Letnia kolekcja Top Secret to pełen wachlarz modnych styliza...
wtorek, Marzec 13, 2018 - 13:02

  

Reklama