Jakie wady wzroku korygują soczewki toryczne?

Jakie wady wzroku korygują soczewki toryczne?
Jakie wady wzroku korygują soczewki toryczne?

Soczewki toryczne przeznaczone są do leczenia astygmatyzmu. Wada wzroku powoduje zniekształcenie widzenia z bliska i daleka. Astygmatycy niekiedy skarżą się na zaburzenia poczucia przestrzeni. Soczewki toryczne można dostać w wersji miesięcznej lub do jednorazowego użytku. Szkła kontaktowe korygują praktycznie wszystkie przypadki astygmatyzmu, w tym również wywołanego stożkiem rogówki.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, to wada wzroku, która powoduje niewyraźne widzenie zarówno, z bliska, jak i z daleka. Równoległe promienie świetlne dostające się do oka, załamują się z różną siłą i na dwóch różnych płaszczyznach. Światło, które wpadło do oka, tworzy linię, zamiast ogniskować się w jednym punkcie. Zaniechanie leczenia astygmatyzmu może prowadzić do poważnych chorzeń oka, nieprzyjemnych dolegliwości bólowych i znacznego obniżenia się codziennego komfortu życia. Soczewki kontaktowe Ultraflex to jedna z metod korekcji niezborności.

Soczewki kontaktowe toryczne do leczenia astygmatyzmu

Astygmatyzm leczy się soczewkami torycznymi, nazywanymi także cylindrycznymi. Strefa optyczna szkieł kontaktowych ma różną moc łamiącą w głównych prostopadłych do siebie płaszczyznach i ogniskuje światło w dwóch różnych punktach. Dzięki temu wzrok wyostrza się, a objawy astygmatyzmu, jak zaburzenia poczucia przestrzeni, ustępują. Przy astygmatyzmie wywołanym stożkiem rogówki, soczewki toryczne to jedyna efektywna metoda korekcji wzroku.

Jak dobrać soczewki toryczne?

Szkła kontaktowe toryczne dobiera się podczas wizyty u okulisty, który ocenia stan zdrowia oczu, oraz natężenie wady. Zdarza się, że pomiędzy lewym, a prawym okiem występują znacznie różnice wady, dlatego niezbędne jest specjalistyczne badanie okulistyczne. Soczewki dla astygmatyków dostępne są w wersji miesięcznej i jednodniowej.

Soczewki toryczne miesięczne

Soczewki miesięczne należy po kilku lub kilkunastu godzinach wyjąć z oczu i oczyścić w specjalnym płynie pielęgnacyjnym. Na noc szkła kontaktowe umieszcza się w pojemniku, aby rano ponownie zaaplikować do oka.

Soczewki toryczne jednodniowe

Jednodniowe soczewki toryczne idealnie sprawdzają się do noszenia okazjonalnego, np. na przemian z okularami oraz dla osób uprawiających sporty. Brak konieczności codziennego mycia szkieł kontaktowym zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia ich powierzchni, co może spowodować podrażnienie oka, a nawet groźne infekcje. Soczewki nosi się przez cały dzień, a przed snem zdejmuje i wyrzuca do kosza. Rano zakłada się nową parę szkieł kontaktowych.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Czystek – niepozorne zioło o ogromnych możliwościach
Preparaty pochodzenia roślinnego i ich zatajane właściwości....
wtorek, Maj 22, 2018 - 09:24
Tatuaż już nie na całe życie. Laser kontra niechciane ozdoby na skórze
Ozdobienie ciała tatuażem to nadal bardzo poważna decyzja, a...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 12:00
Materac do sypialni - jaki wybrać?
Od wystroju sypialni zależy wiele – jakość Twojego wypoczynk...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 11:29
Zacznij zarabiać - niepotrzebne rzeczy sprzedaj
Planujesz gruntowne porządki? Świetnie, pozbądź się niepotrz...
poniedziałek, Maj 21, 2018 - 09:41

  

Reklama