Objawy atopowego zapalenia skóry w zależności od wieku pacjenta

Objawy atopowego zapalenia skóry w zależności od wieku pacjenta
Objawy atopowego zapalenia skóry w zależności od wieku pacjenta

Atopowe zapalenie skóry może mieć różny przebieg. Objawy AZS zależą od fazy choroby, wieku pacjenta oraz indywidualnych predyspozycji genetycznych. Aby ułatwić diagnostykę i leczenie, dermatolodzy posługują się uproszczoną klasyfikacją AZS.

Objawy w okresie niemowlęcym

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie nieuleczalne, które przybiera różne formy w zależności od tego, w której fazie jesteśmy. Na potrzeby diagnostyki i leczenia naukowcy stworzyli umowne fazy, które odpowiadają przedziałom wiekowym pacjentów.

Pierwszą fazą jest okres niemowlęcy, który trwa od urodzenia do drugiego roku życia. AZS objawy u niemowlaków obejmują m.in. powstawanie charakterystycznych grudek, nadżerek i strupów na policzkach, występowanie rumienia i pęcherzyków, a także sączące zmiany skórne.

Zmiany atopowe występują w największej ilości na policzkach, czole i u nasady płatków usznych. W ciężkich przypadkach obejmują niemal całe ciało. Nawet jeżeli zmiany ustąpią po drugim-trzecim roku życia, rodzice powinni być świadomi, że pojawienie się choroby w tak młodym wieku może zwiększać ryzyko rozwoju innych schorzeń atopowych takich jak astma.

Objawy w okresie późno-dziecięcym

Atopowe zapalenie skóry u dzieci w wieku od 3 do 11 lat daje nieco słabsze objawy niż u niemowlaków. Starszaki często uskarżają się na zmiany sączące, które występują w największej ilości na rękach, stopach i kostkach.

Skupiska grudek zdarzają się także na grzbietach dłoni i stóp, a także zgięciach stawowych. Jako że łokcie i kolana to miejsca szczególnie narażone na urazy i otarcia – chociażby na skutek nadmiernego pocenia – zdarza się, że zmianom skórnym towarzyszą nadkażenia bakteryjne. Objawy AZS są zatem dość widoczne i mogą mieć wpływ na jakość życia.

Objawy w okresie młodzieńczym i wieku dojrzałego

Zapalenie, występujące u młodzieży i osób dorosłych, może trwać z przerwami do końca życia. W fazie zaostrzenia objawów skóra staje się szorstka i sucha. Na jej powierzchni pojawiają się nacieki zapalne czy otarcia stanowiące wynikową drapania. Choroba o nasilonym charakterze daje bardzo wyraźne objawy w postaci zlichenizowanych blaszek. Aby złagodzić objawy, warto korzystać z emulsji nawilżających.

Bez względu na fazę choroby, chorzy na atopowe zapalenie skóry uskarżają się na dokuczliwe uczucie swędzenia, które nie ustępuje nawet nocą. Ta niezwykle przykra przypadłość działa destrukcyjnie na psychikę chorego i zaburza jego normalne funkcjonowanie. Jeżeli zatem istnieje szansa na zaleczenia schorzenia, warto z niej skorzystać.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Dlaczego Twoje dziecko powinno pić wodę?
Woda jest zdecydowanie najważniejszym z surowców zawierający...
piątek, Marzec 16, 2018 - 13:14
Projektowanie wnętrza, a brak czasu - jak sobie z tym poradzić
W twoim domu każdy z członków rodziny powinien mieć swoje mi...
piątek, Marzec 16, 2018 - 10:00
8. edycja kampanii „Pokonać Raka”
Dziś, 15 marca zainaugurowana zostaje już 8. edycja kampanii...
czwartek, Marzec 15, 2018 - 08:47
TOP SECRET - kolekcja na lato 2018
Letnia kolekcja Top Secret to pełen wachlarz modnych styliza...
wtorek, Marzec 13, 2018 - 13:02

  

Reklama