Parę faktów na temat powstawania blizn

Parę faktów na temat powstawania blizn
Parę faktów na temat powstawania blizn

Blizny na ciele powstają najczęściej w wyniku różnego rodzaju urazów, a także po chorobach dermatologicznych, czy przebytych operacjach. Każdy dysponuje pewną wiedzą na temat tego, jak blizna wygląda oraz wie, że należy stosować preparaty, które pomagają bliznom się zagoić oraz zmniejszyć ich widoczność. Są też pewne fakty, o jakich warto wspomnieć, gdyż nie wszyscy zdają sobie z nich sprawę.

Czego nie wiemy o bliznach?

Bardzo wiele ludzi ignoruje fakt, że to w jaki sposób zagoi się blizna zależy od tego w jaki sposób zadbamy o powstałą ranę. Tymczasem, wiele się zmieniło jeśli chodzi o usuwanie blizn. Obecnie istnieje wiele preparatów takich jak, np. żele czy plastry silikonowe pomagające zagoić się bliznom. Osoby zainteresowane tymi oto sposobami powinny odwiedzić kompendium wiedzy na temat blizn znajdujące się na wszystkoobliznach.pl. Naturalnie, na wygląd blizny wpływ ma również jej umiejscowienie. Najmniej widoczne blizny są na dekolcie,
górnej części ud, brzuchu i plecach.

Kolejnym, istotnym faktem związanym z gojeniem się blizn jest to, że dla zrastania się blizny kluczowe są już pierwsze tygodnie po przebytym przerwaniu naskórka. Proces zabliźniania się rozpoczyna się już parę godzin po operacji  (gdy musimy udać się na zabieg tego typu), kiedy to komórki skóry zaczynają tworzyć włókna kolagenowe, co pomaga zabliźnić się ranie. Krew zaczyna przepływać przez rozcięte tkanki skóry, a wzmożona aktywność gojenia ma miejsce do 6 tygodni po zabiegu.

Należy też pamiętać, że blizny „lubią świeże powietrze”, w związku z czym, opatrunek należy ściągnąć jak tylko blizna zagoi się. Oczywiście, nie należy blizny mocno eksponować na słońce oraz uważać na różnego rodzaju otarcia.

Mity na temat gojenia się blizn

Niestety, mimo szeroko dostępnej wiedzy medycznej, nadal można spotkać się z pewnymi mitami na temat blizn oraz ich gojenia się. Jednym z takich mitów jest na przykład ten o wystawianiu blizny na słońce, czy mówiący o tym, że blizny nie wolno dotykać. Dlatego, kiedy sami mamy świeżą bliznę to powinniśmy zapoznać się z rzetelnymi informacji na temat tego, jak ją pielęgnować.

Komentarze

  • Ostatnie
  • Popularne
  • Facebook
Jak zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry?
Latem promieniowanie słoneczne, klimatyzacja i częsty kontak...
piątek, Czerwiec 22, 2018 - 11:09
Funkcjonalne meble wypoczynkowe – dla kogo?
Dobór odpowiednich mebli wypoczynkowych do salonu może nastr...
piątek, Czerwiec 22, 2018 - 09:05
Owocowe balsamy do rąk
Unikalna seria kremów do rąk, która wykorzystuje skuteczne,...
środa, Czerwiec 20, 2018 - 12:26
Ekspres gastronimiczny — tradycyjny ciśnieniowy kolbowy czy może automatyczny?
Polacy uwielbiają kawę i co ważne — ta miłość jest coraz wię...
środa, Czerwiec 20, 2018 - 10:51

  

Reklama